Anasayfa Haber Yeni Dünya Teknik Derin Dalış Rekoru -332.4 mt !

Yeni Dünya Teknik Derin Dalış Rekoru -332.4 mt !

18 Eylül 2014 sabah saatlerinde Mısır Dahab’da son hazırlıklarını tamamlayan 1972 doğumlu Mısır’lı dalgıç Ahmed GABR saat10:30 da inişe başladı.

Eski bir Mısır özel kuvvetler mensubu olan Gabr aslında -350 metreye dalarak daha önce Nuno Gomes tarafından -318 mt olarak gerçekleştirilen tescilli Dünya rekorunu 32 metre daha derine götürmeyi planlamıştı.

dunya rekoruHer ne kadar önceki rekor 2005 yılında yine Dahab’da Nuno Gomes tarafından 318 metreye gerçekleştirilmiş olsa da aynı yıl Korsika’da Pascal Bernabe tarafından 330 metreye bir dalış gerçekleştirildiği duyurulmuş ancak bu rekor resmi olarak tescillenmediği için ünvan Nuno Gomes’de kalmıştı.

14 güvenlik dalgıcı ve 90 karışım gaz tüpünün kullanıldığı rekor dalışına Mısır Milli Bankası da sponsor oldu.

Yaklaşık 14 saat süren dalışın ilk 90 dakikası en kritik bölümü oluşturdu zira Ahmed bu süre içinde hedef derinliğe inecek ve çıkışa geçerek ilk güvenlik dalgıcı ile buluşacaktı.

Bütün gün teknik dalış camiasının meraklı ve endişeli bekleyişi ile geçti zira bu derinlikte yalnız başına bulunan bir teknik dalgıcın yaşanabilecek teknik arızalarla başa çıkabilmesi için tüm acil durum prosedürlerini hatırlaması ve uygulaması gerekiyor. Stresi kontrol altında tutabilmek hayati önem taşıyor.

150 metreden daha derin dalışlarda içinde helyum ihtiva eden karışım gaz dalışlarında karşılaşılması muhtemel olan HPNS (High Pressure Nervous Syndrome) dalgıçlar için ayrı bir risk oluşturuyor. Helyum sarsıntıları ya da ürpermeleri olarak da bilinen semptomları iyi tanımak ve iniş hızını belirlerken bu faktörü de dikkate almak gerekiyor.

Bu kadar uzun süre bu kadar yüksek basınca mağruz kalmanın bir yan etkisi de şiddetli sıvı kaybı (dehidrasyon).

dunya rekoru 4Bu sebeplerle dalışın planlaması ve koordinasyonu çok geniş ve uzman bir ekip sayesinde ve tıbbi personel sayesinde mümkün oldu. Gece yarısı yüzeye ulaşan Ahmed GABR derhal doktor kontrolüne alındı ve üzerinde bulunan tüm bilgisayarlar Guinness yetkilileri tarafından incelendi. Yeni Dünya (baylar) Scuba Derin Dalış rekoru 332.4 mt olarak tescil edildi.

Teknik Dalış prosedür ve standartları, kuralları ihlal etmeden uygulandığında emniyetli bir şekilde daha derin keşif dalışları gerçekleştirmek ve görevler icra etmek mümkün olabiliyor.

Rekreasyonel Teknik Derin Dalış çok uzun yıllardır bir çok ülkede kabul görmüş genel uluslararası standartlar çerçevesinde uygulanıyor. Azot sarhoşluğu ve oksijen zehirlenmesi risklerini ortadan kaldırmak için inilecek derinliğe uygun “azami” oksijen ve nitrojen yüzdeleri hesaplanarak geri kalan boşluk helyum ile tamamlanıyor. Helyumun narkoz tesirinin sıfıra yakın olması bu gazı “Rekreasyonel Teknik Dalışın” vazgeçilmez ama “pahalı” unsuru haline getirmiş durumda.

dunya rekoru 5Bugün de tanık olduğumuz bu rekorlar “bağımsız aletli dalış donanımlarıyla” inilen en derin noktalar olsa da aslında 26 yıl evvel 1988 yılının şubat ve mart aylarında Comex ve Marine Nationale dalgıçlarının HYDRA VIII projesi kapsamında bir sualtı şantiyesinde satürasyon dalışı tekniği ile 520 ve 534 metrelere “Hidrojen – Oksijen” karışımıyla dalışlar gerçekleştirdiklerini ve sualtı habitatlarında günlerce bu basınç altında yaşadıklarını hatırlayanlar olacaktır.

Dalışın ne kadar değişik donanım, gaz ve metotlarla icra edilebildiğini anlamak ve anlatmak amacıyla kamuoyunu aydınlatıcı yayınlar hazırlamak lazım.

Örneğin :

. Hava ve nitrox tüpleri ile dekompresyonsuz rekreasyonel dalış

. Trimix ve nitrox tüpleri ile rekreasyonel teknik derin dalış

. Sanayi dalgıçlığı

. Satürasyon dalışı

. Atmosferik dalış ekipmanı kullanarak basınca mağruz kalmadan yapılan dalış

. Tek nefesle serbest dalış

vb…

dunya rekoru 3Maalesef hala 3657 metre derinlikteki Titaniği o derinliğe inen dalgıçların filme aldığını sanan ve jetimiz düşürülüp denizin 1260 metre derinliğine battığı zaman “Neden dalgıçlarımız dalıp çıkarmıyorlar, ellerini çabuk tutsunlar” diye şikayetçi olan bir kamuoyu söz konusu…

Bu vesile ile Ahmed GABR ‘ ı “Açık Devre Scuba donanımlarıyla gerçekleştirdiği Trimix Dalışı Dünya rekorundan” dolayı kutluyor ve bu dalış türünün yakın gelecekte rekreasyonel kapsamı da aşarak bilimsel araştırma ve keşif amaçlı olarak ülkemizde de yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.

Asutay AKBAYIR

dunya rekoru 2 dunya rekoru 3 dunya rekoru dunya rekoru 8 dunya rekoru 6 dunya rekoru 5 dunya rekoru 4

 

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR