Anasayfa Dalış Bölgeleri Kuzey Ege Dalış Bölgesi Saros Körfezi Dalış Bölgeleri

Saros Körfezi Dalış Bölgeleri

Saros Körfezi, Kuzey Ege’nin en uç kısmında bulunmakta ve dünyada kendi kendini temizleyebilen 3 denizden birisidir. Bölge sanayileşmenin olmaması ve sit alanlarından dolayı hala temiz olarak kalmaktadır. Saros Körfezi, 144 çeşit balık, 34 çeşit sünger ve 78 çeşit deniz bitkisine ev sahipliği yapan zengin sulara sahip bir denizdir. Suyun nispeten soğuk olması nedeni ile canlılık yüzeye daha yakın olarak görülebilmektedir. İstanbul’a yakınlığı nedeni ile çok tercih edilen bir dalış bölgesidir. Değişik türde balıklar, mercan ve deniz canlıları görmek mümkündür. Özellik ile müren, mığrı, orfoz ve ahtapot her dalışta görebileceğiniz canlılardır. Ayrıca sualtı fotoğrafçılar için kırmızı dal mercan ve süngerler geniş açı çekimlerine olanak sağlarken, deniz tavşanı, ıstakoz ve balıklarda makro ve normal çekimlere olanak sağlamaktadır.

Kömür Limanı: Yukarıdan baktığınızda sizi dalışa çağıran, dalıcılar tarafından iyi bilinen doğa harikası bir koydur. Genellik ile çadır konaklamalı dalışların yapıldığı Kömür Limanı, koyun içindeki kumluk ile eğitim dalışlarına, sağ taraftaki duvar sayesinde normal dalışlara ve eğitim dalışlarına imkan vermektedir. Ayrıca gece dalışlarında da size oldukça bereketli canlılık sunmaktadır. Kömür Limanı’ nda Orfoz, müren balığı, mığrı balığı, deniztavşanı, ahtapot, istakoz gibi deniz canlılarını görmek mümkündür.

İbrice Limanıİbrice: İstanbul’a en yakın dalış noktalarından birisidir. Hem tekne hem de kıyı dalışı için elverişlidir. Kıyı bölgesinde Cennet ve Cehennem olmak üzere 2 ayrı dalış noktası bulunmaktadır. Limanın sağ tarafında dalgakıranın arkasında bulunan Cennet noktası eğitimler için uygundur. Cehennem noktası ise İbrice Limanı’ nın sol tarafındadır. Cehennem denmesinin sebebi ise bu noktada 2-3 mt derinlikten sonra 10 metreye inen ve sonra bir anda 30 mt derinliklere doğru inen dik bir yer altı duvarının bulunmasıdır. Duvar boyunca canlılık oldukça güzeldir.

Minnoş Kayalıkları: Kömür limanının sağ tarafında tekne ile gidilen kıyıdan 150-200 mt açıkta kayalıklardır. Kıyıya yakın kısım kumluk olup, eğitimler için idealdir. Tecrübeli dalıcılar ise kayalıkların çevresinde tam tur atarak zengin dip yapısını görebilirler.

Harman kayalıkları: ibrice Limanı’nda uzakta oluş ve nispeten tenha oluşu nedeni ile tekneler tarafından tercih edilmektedir. Erikli’ den yaklaşık 1 km uzaklıkta yer alan dalış noktasında 7 ile 30 metre derinlik arasında dalış yapılabilmektedir.

Toplar Burnu veTüneller: Toplar burnu ismini etrafında bulunan tarihi top güllelerinden almaktadır. İbrice Limanı’nın 500-600 mt sağında bulunan bölgede, 30 metre derinliklere kadar inen duvar etrafında değişik deniz canlıları ve iri mercanlar görmek mümkündür. Özellik ile tünel ve kovukların olduğu bölge dalıcılara çok çeşitli seçenekler sunmaktadır.

Bebek kayaları: Saros Körfezi`nin Ege Denizi’ne çıkan bölgesindeki son kayalıklardır. Suyun üzerindeki birkaç kaya, bizi aşağıda metrelerce aşağılara inen bir duvara götürür. Genellik ile akıntı olan bölgede, canlılık son derece fazladır. Güneyli veya Kabatepe’den tekneler ile gidilir.

Despot Kayalıkları: Minnoş kayalıklarının Güneyli tarafında bulunur. Reef yapısı nedeni çok sayıda kovuk canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Tekne dalışları için uygun bir bölgedir.

Lundy Batığı: 1908 yılı İngiltere yapımı bir trol gemisidir. 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Çıkartmasında batmıştır. 28 mt. derinlikte kumun üzerinde bütün halde bulunmaktadır. İniş sırasında mavilikler içerisinde etkileyici durmaktadır. Çevresinin kum yapısı nedeni ile canlılık daha çok batığın iç bölgesi ve çevresindedir.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR