Anasayfa Dalış Bölgeleri Akdeniz Dalış Bölgesi Sarıgerme Dalış Bölgeleri

Sarıgerme Dalış Bölgeleri

Mağara dalışı yapmak istiyorum diyorsanız Sarıgerme’de dalış yapmalısınız. Daha çok tecrübeli dalıcılara yönelik olan bu sualtı mağaralarının yanında her seviyede dalıcıya yönelik dalış noktaları da mevcuttur. Mağaraların çoğunluğu Aşı Koyu yöresindedir. Bu bölgeye Fethiye’den gelen haftalık dalış turu yapan dalış merkezleri Aşı Koyu’nda dalış yaptırmadan yollarına devam etmezler.

Patika Mağara: Denizin berrak sularındaki karanlık bölge mağaranın yerini hemen belli eder. Mağaranın girişi 7 metrede başlar ve dibi 13 metreye kadar devam eder. Dip yapısı kayalık olmasından dolayı tortu sorunu yoktur bu sebeple mağaraya birden çok kişi rahatlıkla girebilir. Girişten içeriye 30 metre kadar ilerledikten sonra çıkıştaki duvarda bir renk cümbüşü sizi uğurlar. Duvardaki kovuklar çeşitli kabukluları barındırır. 45 metrelerde dahi deniz koyu lacivert rengini korumaktadır.

Dağdelen Mağarası: Çoğunlukla ikinci dalışlar için seçilen bir mağaradır. Eni oldukça geniş olup mağara girişi yüzeye çok yakındır. Şnorkelle 5 metre kadar dalıp mağara içinde yükselerek hava boşluğunda nefes alabilirsiniz. Mağara girişi çok geniş olup 20 metredir. Mağarada 40 metre ilerledikten sonra arkadaki çıkıştan burnun arkasına çıkılır. Duvar izlenerek tekneye ulaşılır. Derin dalış yapmak isteyenler dalış seviyeleri izin verdiği ölçüde bu duvarda derin dalış yapabilirler. Duvar boyunca kabuklu canlılar ve orfozlarla karşılaşıp büyük bir coşku yaşayabilirsiniz.

Fok Mağarası: Derinliği 10-13 metre olan bu mağaranın dört ayrı girişi vardır. Bu bölmelerin birisinde hava boşluğu vardır.  İçerisi oldukça büyüktür aynı anda 10 kişi mağaraya girip dolaşabilir. Şu anda görünmese de zamanında bu mağarada Akdeniz  Fok’u görüldüğü için mağaraya bu isim verilmiştir. Mağaranın dibinde tatlı su kaynağı bulunmaktadır bundan dolayı mağaraya Tatlısu Mağarası da denir. Bölmelerin birisinin içinde hava boşluğu bulunmaktadır.

Derin Mağara: Sarıgerme’nin tecrübeli dalıcılara yönelik en güzel mağara dalışı noktasıdır. Mağara girişi 35 metrede olup ağzı 10 metre kadar geniştir. Dip tortulu olduğundan burada fotoğraf çekerken özen göstermek gerekir. Mağara geniş olduğundan oldukça karanlıktır gözünüz karanlığa alışana kadar fenerler pek faydalı olmayacaktır. Mağarada en derin nokta olan 42m’ye ulaştığınızda çıkışı gösteren ışık içeri süzülmeye başlar. Mağara çıkışında renkli dantel mercanlar, kuytularında karidesler vardır.

Selin Mağarası: Selin mağarası Aşı Koyunun en derin noktalarında yan yana bulunan dört mağaradan birincisidir. İki ayrı girişi vardır. Batı girişinin ağzı  2 metre olup yukarıya doğru bir eğimle ilerler 10 metre kadar ileride mağaranın ikinci girişi vardır. Mağaranın içine 15 metre kadar girdikten sonra deniz suyu ile tatlı suyun karıştığı bir nokta vardır. Burada tavan yüksekliği 6-7 metre olan bir Atrium bulunur. Atrium kısmında fenerinizi kapatırsanız burada çok koyu bir karanlık ile karşılaşırsınız.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR