Anasayfa Dalış Bölgeleri Güney Ege Dalış Bölgesi Marmaris Dalış Noktaları

Marmaris Dalış Noktaları

Marmaris doğal limanı ve çam ağaçları arasında bir bölgedir. Uzun kıyı şeridi tamamen binaların istilası ile kaplanmış olsa da hala turizm açısından önemli bir bölge olarak bulunmaktadır. Marmaris’ de 52 ayrı dalış noktası bulunmaktadır.

Sarı Mehmet Burnu: Turunç ile İçmeler arasında kalan burun ve koy eğitim dalışları ve tecrübeli dalgıçlar için güzel bir dalış noktasıdır. 5 mt ile 21 mt arası kayalık yapıya sahiptir. Bol miktarda karagöz, melanur sürüler halinde dolaşır. Ahtapot, orfoz ve müren her dalışta görülebilir. Gece dalışına çok uygun ve akıntının olmadığı, büyük kayaların dik di durduğu tatlı bir şekilde derinleşen dalış noktasında, Katedral Mağarası denilen bir kovuk bulunmaktadır.

Keçi Adası Feneri: Marmaris’ten açık denize doğru çıkılırken Fenerin olduğu burundur. 8-10 mt’den 38 mt’ye kadar inen ve tecrübeli dalgıçlara zevk veren bir dalış noktasıdır. Şanslıysanız bol miktarda büyük balık, karavida, müren, ahtapot görebilirsiniz. Ay dönümlerinde tatlı ve değişken akıntı yapar. Bol miktarda amfora kırıkları ilginizi çekecektir.

marmaris_2İnce Burun Feneri: Yıldız Adası’nın Marmaris koyuna bakan tarafındadır. Açık denizdeki dalış noktalarına göre sualtı görüşü biraz düşüktür. 3 mt’den 40 mt’ye kadar, sualtı dağlarının bulunduğu, gerçek bir tropik deniz görüntüsüne sahip dalış yeridir. Genelde sezon sonlarında büyük akya ve sinarit sürüleri ve çok değişik renkli süngerler bu noktayı sualtı fotoğrafçıları için ilginç kılmaktadır.

Hayıtlı Burun: Marmaris çıkışında Keçi Adası Feneri’nin karşısındaki burundur. Hem eğitim amaçlı kullanılan, hem de tecrübeli dalgıçların çok fazla dalış yapabildiği, ancak hala enteresanlığını koruyabilen bu noktada az da olsa amfora parçalarına rastlanır. 5 mt ile 38 mt arasında kayalık bir zeminde 30 mt’lere inildiğinde büyük orfozları görebilirsiniz.

Abdi Reis Koyu: Yıldız Adası’nın açık deniz tarafında, aynı zamanda dalgıçların suyun berraklığından dolayı Akvaryum da dedikleri çok güzel bir dalış noktasıdır. Eğitim dalışları için uygun ve enteresan olan bu nokta, tecrübeli dalgıçlar oldukça eğlenceli dalış yapılabilecek heyecan verici yerlerdendir. Yüzeyden 33 mt’ye  kadar iner ve genelde 12mt’lerde başlayan döküntü kayalıklarda balıklar görülebilir. Fosforlu Mağara’ya yakın olmasından dolayı çok fazla deniz trafiği vardır.

Yazih Kaya: Yıldız Adası’nın açık deniz tarafından 3 mt’den 30-32 mt’lere inen bir dalış noktasıdır. Genelde sabah dalışı için çok uygun olan, güzel büyük kayaların ve dik duvarların olduğu bu nokta öğleden sonra çabuk gölge yapar. Bol miktarda sargoz, karagöz ve melanur sürüleri dalgıçları selamlar. Renkli mağara yönüne yüzüldüğünde böcek görmek olasıdır.

Baca Mağarası: Kesin olarak sualtı fotoğrafçılarının ilgisini çekecek bir noktadır. Dalgıçlar tarafından dalınması gereken, Marmaris’in en ünlü mağarasıdır. 5 mt’den 50 mt’ye kadar inen, hem eğitimdeki, hem de tecrübeli dalıcılara birlikte hitap eden bir dalış yeridir. Tam burunda 14 mt’den girilip 4 mt’den çıkılan büyük bir şömineye benzeyen konik yapısı ile bacayı andıran bir mağaradır. Mağara içinde bol miktarda kırmızı beyaz çizgili kardinal balıkları ve küçük karidesler her dalışta görülebilir.

Aksu Koyu: Yıldız adasının açık deniz tarafındadır. Dibe doğru masmavi derinleşmesi ile heyecan vericidir. Eğitim dalışları yapanlara, tecrübeli dalgıçlara ve teknede olup da dalgıç olmayanlara hitap edecek tek koydur. Açığa doğru biraz yüzüldüğünde 18-20 mt’lerden itibaren büyük orfozların görüldüğü bir kayalık, tam burunda 40 mt’lere ulaşan bir duvar ve göbeğinde tam daire bir deliği olan Bizans amforası görülmeye değerdir.

Kütük Burnu: Yüzeyden 52mt’lere inen ve duvar dalışı için çok uygun olmasına karşın dip büyüsüne kapılarak limitlerin aşılabileceği, bu nedenle daha dikkatli olunması gereken bir dalış noktasıdır. Her dalışta kesin olarak büyük müren ve sinaritler görülebilir. Ay dönümlerinde değişken akıntıya sahiptir.

Kadırga Koyu: Marmaris’e en uzak noktada, Kadırga Feneri’nin karşısında girişteki kayalığın bulunduğu dalış noktasıdır. Yüzeyden 38-40 mt’lere kadar inen güzel bir kaya yapısına sahiptir. Hem eğitim alanların hem de tecrübeli dalgıçların unutulmaz dalış yapabilecekleri ender yerlerdendir. Burada Fener binası yönünde 15 mt’den başlayan Helenistik çağa ait bir batık gemi kalıntısının bulunduğu Amfora tarlası vardır. Tamamen kaya üzerinde kalması nedeniyle yüzlerce amfora kayalara  yapışık durumdadır. Bilhassa sezon başında kayalıklarda ve amforalar arasında eğer şanslıysanız bol miktarda böcek ve karavida görmeniz olasıdır.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR