Anasayfa Dalış Bölgeleri Ayvalık Dalış Bölgeleri

Ayvalık Dalış Bölgeleri

Ayvalık

Ayvalık her türlü dalıcıya uygun bir bölgedir. Çok sayıda dalış bölgesi bulunan Ayvalık, sadece burada bulunan kırmızı mercanları ‘Corallium Rubrum’ ve gorgonları “Eunicella singularis” ile ünlüdür. Gündüz sualtında keyifli zamanlar yaşatan bölge, akşamları da özellik ile Cunda Adası’nda yemek ziyafeti sunmaktadır.
Mercanları görebileceğiniz dalış noktaları; Deli Mehmet, Kerbela, Tokmaklar ve Ezer Bey dalış noktalarıdır. Görüş oldukça iyi durumdadır. Ayrıca İncirli Adası batı yüzünde anforaların olduğu bir dalış bölgesi de bulunmaktadır. Sudaki miller nedeni ile görüş diğer bölgelere göre biraz düşüktür.

Kerbela: Tecrübeli dalıcılara uygun dalış noktasıdır. Kayalıklar 30 metreden başlayıp 65 metreye kadar devam eder. Dalıcıların favorisi kırmızı yelpaze mercanları, gorgon ormanları, orfoz, müren, mığrı , böcek, gibi çeşitli deniz canlılarını görebilirsiniz. Muhteşem bir sualtı faunasına sahiptir.

Tokmaklar: Tecrübeli dalıcılara uygun dalış noktasıdır. Tepesi 30 metreden başlayıp 65 metreye kadar devam eder. Kırmızı mercanları, gorgonları, orfoz, müren, böcek, mığrı gibi çeşitli deniz canlılarını görebilirsiniz. Görülmesi gereken bir dalış noktasıdır.

Ezer Bey: Tecrübeli dalıcılara uygun bir dalış noktasıdır. Taşlar 25 metreden başlayıp 60 metrelere kadar devam eder. Kırmızı sarı mercanlar, orfoz, lahos, mıgrı, müren, böcek ve çeşitli balıkları görebileceğiniz çok güzel bir dalış noktasıdır.

Deli Mehmet 1: Orta seviyedeki dalıcılarında dalabileceği bir dalış noktasıdır. 18 metreden başlayıp 42 metreye kadar devam eder. Dalıcıların sepiyelerinin iyi olması ve kırılgan kırmızı mercanlara zarar vermemeleri için mercanların yakınlarında palet vurmamaları gerekir. Çeşitli kırmızı mercanlar ve sarı gorgon ağaçları, müren, mıgrı, böcek ve çeşitli balıklar görebileceğiniz çok güzel bir dalış noktasıdır.

Deli Mehmet 2: Tecrübeli dalıcılara yönelik bir dalış noktasıdır. Mercan kayalıkları ve gorgonlar 27 metreden başlayıp 50 metreye kadar devam eder. Birinci bölgede olduğu gibi çeşitli kırmızı mercanlar, gorgon ağaçları, mürenler, mığrılar , böcekler ve çeşitli balıkları görebileceğiniz muhteşem bir dalış noktasıdır.

Melina Adası: Her seviyede dalıcıya uygun, her hava koşulunda dalış yapılabilecek bir noktasıdır. Genellikle kursiyerlerin dalışlarının yapabileceği bir noktadır. Taşlar 3 metreden başlar ve sağda 19 metreye kadar devam eden bir duvar vardır. Solda 15 metreden başlayıp 37 metrelere kadar devam eden taşlar vardır. Yine Midilli adası istikametinde 40 metreye kadar inen taşlar, böceklere ve çeşitli canlılara ev sahipliği yapar.

Büyük İlyosta: Her seviyedeki dalıcıya uygun bir dalış noktasıdır. 3metreden başlayıp 35 metrelere kadar devam eder. Böcek, müren, deniz tavşanı ve çeşitli balıklar görülebilir.

Büyük İlyosta Açık Sığı: Tepesi 13 metreden başlayıp 42 metreye kadar devam eden bir duvardır.Karagöz, eşkina, sinarit , orfoz, böcek ve müren bu dalış noktasında görülebilecek sualtı canlılarıdır.

İncirli Adası Batı Yüzü: 17 metreden başlayıp 38 metrelere kadar devam eder.24 metrelerde sağlam amfora ve çapalar görebilirsiniz. Buradan sonra parçalı taşlar dipe kadar devam eder ve taşların üzeri beyaz mercanlarla kaplıdır. Bu mercanlar arasında türlü böcek ve balıklar yuva yapmıştır.