Anasayfa Dalış Bölgeleri Akdeniz Dalış Bölgesi Kemer Dalış Bölgeleri

Kemer Dalış Bölgeleri

Kemer, Antalya’nın güneyinde amforaları, gemi batıkları, resif ve mağaraları ile Akdeniz Bölgesi’ndeki dalış bölgelerimizdendir. Su sıcaklığı ocak ayı için 19 derece Ağustos ayında 30 derece’dir. Kemer Bölgesi deyinca akla Beldibi-Tekirova arasında kalan, Göynük, Kemer, Kiriş ve Çamyuva’yı da kapsayan tüm beldeler gelir.

Türkiz Kemer Marina’sı açıklarında 31 metre dipte yatan PARİS Batığı,bölgedeki önemli batıklardan biridir. Bölgenin zengin bir dalış noktası olan Üç Adalar’da iri vatozlara, müren balıklarına, karavidalara,yılın belirli zamanlarında orkinos sürülerine, barakuda sürülerine ve hatta nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları’na da rastlanmaktadır.

Akvaryum Koyu: Dalışa yeni başlıyanlar için uygun bir dalış noktası olup en derin yeri 12 metredir. Rüzgar ve dalgaya karşı korunaklı plajında dalış yapmayanlar şnorkelle de yüzebilirler. Koyda tekir, kupes, karagöz, kefal, sargoz, papaz, sarpa, günbalığı, orfoz, ahtapot, denizkestansi, denizyıldızı,  bazen barakuda, kalamar ve vatoz da rastlanmaktadır. Dipteki büyük kayaların arasında renkli süngerler ve mercanlar çok hoş bir görüntü oluşturmaktadır.

Kiriş Mağara Koyu: Kemer Yat Limanı’ndan deniz yoluyla 15dk.uzaklıktadır. Koy sığdan başlayıp 18 metreye varan bir derinliğe sahip olmasından dolayı yeni başlayanlar için çok uygun bir dalış noktasıdır. Koya adını veren içi yarı hava, yarı su ile dolu, dışarıdan da görülen 2 küçük mağaradır. Aynı zamanda sualtında küçük mağaralar ve tünelle de olup bu koydan Kabarcık Mağarası’na sualtından rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Sualtının yer yer kaya, taş, çakıl ve kumdan oluştuğu bu koyda, sargoz, karagöz, papaz, kefal, günbalığı, sokar, kayabalığı, kertenkele balığı, müren, orfoz, kupes, barbunya, tekir gibi çok çeşitli balık türlerine ve yengeç, deniz yıldızı, deniz kestanesi, karides, mürekkepbalığı, ahtapot gibi diğer deniz canlılarına rastlanmaktadır.

Fener (Tünel): Her seviyeden dalıcıya uygun olan bu dalış noktası, Kemer Yat Limanı’na sadece 8 dk. uzaklıktadır. Bölgenin kayalık olması itibarıyla burada birçok irili ufaklı tünel ve kaya oluşumlarına rastlanmaktadır ve en önemlisi de bu dalış noktasına adını veren L-Resifi ve Tüneldir. Resif 3 metreyle 18 metre arasındadır. Resifin başladığı yerde derinliği 9 metre ve uzunluğu 5 metre olan geniş bir Tünel vardır ve üzerinde onlarca deniz canlısı barındırır. Mercanlar, denizlaleri, renkli süngerler, tüplü kurtlar, istiridyeler ve tunikatlarla  kaplı olan tünelde mürene, ahtapota, karavidaya, deniz akrebine, yengece, denizhıyarına, deniztavşanına, orfoza, papazbalığına ve birçok balık türüne rastlanmaktadır.

Paris Batığı: Kemer Yat Limanı’ndan 7 dk. uzaklıktadır. Deneyimli dalıcılara uygun bir dalış noktasıdır. Batık  21-31 metre derinlikler arasında tamamen kumdan oluşan deniz tabanında yüzer vaziyette durmaktadır.  Fransız Batığı “Paris” 1917 yılının Eylül ayında, Mustafa Ertuğrul komutasındaki küçük bir Türk askeri birliğinin Kocaburun Tepe’sinden açtığı top ateşi sonucu sancağındaki 10 farklı noktadan yaralanarak batmıştır. Uzunluğu 65 metre genişliği 14 metre olan bu batık yüzeyinde çeşitli renklerde sünger ve mercanlarla kaplı olup, aynı zamanda da müren, iskorpit, karavida, orfoz gibi birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Enkazın tam ortasındaki büyük buhar kazanı ve etrafa saçılmış çok miktardaki briket, kömürler görülmektedir.

Pati Batığı: Tecrübeli dalgıçlara uygun bir dalış noktasıdır. 1 Ocak 2001 yılında fırtınalı bir gecede Gürcistan bandıralı Pati ismindeki 15m uzunluğundaki demir gemi Kiriş Akvaryum Koyu’nun açığındaki kayalara sürüklenerek ortasından ikiye ayrılmıştır. Baş tarafı hemen sulara gömülmüş, kıç tarafı ise kıyıda kayalara oturmuş 2004 yılının kışında da tamamen batmıştır. Batık 5-12 metre derinlikte ve kum zemin üzerindedir. Geminin direkleri, zincir ve çapa gibi bazı parçaları etrafına saçılmış haldedir. Batıkta orfoz, müren gibi bazı balıklarları, enkazın etrafında da vatoz, denizyıldızı, deniztavşanı gibi canlılara ve ender olarak da ton balıklarını görebilirsiniz.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR