Anasayfa Dalış Bölgeleri Akdeniz Dalış Bölgesi Kaş Dalış Bölgeleri

Kaş Dalış Bölgeleri

Kaş, bozulmamış bakir havası, eşsiz doğası, tertemiz denizi, çarşısı ve kral mezarlarıyla ünlü dünyada eşi olmayan bir beldemizdir. Kaş, dünyada dalış yapılabilecek 100 bölge içinde yer almaktadır. Tüm dalıcıların rağbet ettiği bölgelerdenbirisidir. Kaş’ta 30’a yakın dalış noktası bulunmaktadır. En ünlü dalış noktası insana uçma hissi veren Kanyon’dur. Barakuda, vatoz, deniz kaplumbağası, nadir olarak deniztavşanları, akyalar, asker balıkları, karagöz balıkları, ahtapotlar, kalamar ve mürekkep balıkları, müren, trompet balıkları, dev orfoz ve lahozlar gibi daha birçok muhteşem su altı canlısına ev sahipliği yapar. Yaz aylarında su sıcaklığı 27°C ‘ye kadar yükselmektedir.

Kanyon: Min derinliği 5 mt olup, max. derinliği 70 metreleri bulmaktadır.  Bu dalış noktası karada bulunan kanyonların tıpkı bir su altı versiyonudur. Derinlik iki duvar arasından 23 metrelere kadar indiğinden, dalış esnasında uçma hissi vermektedir. Bu bölgede akya sürüleri, barakudalar, deniz kaplumbağası, kalamar, deniz tavşanları ve orfoz gibi canlıları görebilirsiniz. Kanyonun duvarlarında sünger oluşumları çok canlıdır. Üst noktadan kendinizi yere paralele olarak nefesinizi vererek aşağı bıraktığınızda yapacağınız hafif düşüş size duvarları inceleme fırsatı verecek ve palet ile duvarlara zarar vermemiş olacaksınız. Dibe gelmeden sephiyenizi ayarlamayı unutmayın.

Oasis: Etrafı kumluk ve yosunlarla kaplı küçük bir kayalıktır. Kayalığa giderken kumlar üzerinde dev istiridyeler yaşamaktadır. Kayalıklarda genelde orfoz, müren balığı ve trompet balığı gibi deniz canlılarını görebilirsiniz. Derinlik 25 metreye kadar inmektedir.

Neptün Resifi: Bu dalış noktası Üçkayalar olarak da bilinir. Derinlik 7 mt.denbaşlar ve 30 mt.ye kadar devam eder. Bu dalış noktasında antik amforalara ve tarifi kalıntılara rastlayabilirsiniz. Genelde orfoz, akya ve deniz kaplumbağası gibi canlıları görebilirsiniz.
Tünel: Bu dalış noktası tecrübeli dalıcılar için idealdir. Mağaranın girişi 18 metreden başlamaktadır. Giriş açıklığı 5×5 mt.dir. Mağara çıkışı sürekli görülebilen yarı kapalı bir mağara olup, duvarında mercanlara ev sahipliği yapmaktadır. Mağara içinde orfozlara, asker balıklarına, karavidalara rastlayabilirsiniz.

Assi Adası: Hem tecrübeli dalıcılar hem de başlangıç seviyesindeki bröveli dalıcılar için ideal bir dalış noktasıdır. Bu adanın 4 ayrı dalış parkuru bulunmaktadır. Genelde orfoz, baraküda, lahoz, sinarit, ahtapot, deniz kaplumbağası, akya, karavida, ıstakoz, anemon, deniz tavşanı, deniz lalesi, müren, yumuşak mercan gibi deniz canlılarına rastlayabilirsiniz. Bu dalış noktası ayrıca eşsiz su altı yapısından ötürü su altı fotoğrafçılarının da ilgisini çekmektedir.

Two Brothers: Bir çift adadan oluşur, 3 ayrı dalış noktası vardır. Bu dalış noktalarında orfoz, akya, deniz tavşanı, müren, ahtapot gibi deniz canlılarını görebilirsiniz.

Flying Fish: Bu dalış noktası dalış severlerin oylaması sonucu Türkiye’nin 1 No’lu dalış bölgesi seçilmiştir. Kaş’ın en önemli ve ünlü dalış noktalarından birisidir. Derinliği 58 metrelerde başlayıp 70 metrelere kadar inen II. Dünya Savaşı’ndan kalma İtalyan Bomba Uçak batığı bulunmaktadır. Bu dalış noktası tecrübeli dalıcılar için idealdir. Dalış limitleri dahilinde dalışınızı gerçekleştiriniz.

Uluburun III Batığı: Uluburun açıklarında bulunan MÖ 1300 tarihinde battığı belirlenen ve Borum Sualtı Müzesinde sergilenen ünlü batığın bir kopyasıdır. Hidayet koy açıklarında 2006 yılında batırılmıştır. İlk yıllarda bütün ihtişamı ile dururken, son yıllarda batığın dağıldığı gözlenmektedir. Güzel bir dalış noktasıdır.

Besmi Reef: Kaş`ın dalış bölgeleri içinde bulunan ada ve yöresi Uluburun batığının kazı çalışmaları yapıldığı noktaya oldukça yakındır Besmi Adası Yunanistan`a ait Meis adasına sınır olacak kadar da yakındır. Adanın dalış noktası 8 metreden başlayıp 50 metreye kadar gider. Deneyimli dalgıçlar için oldukça coşku verici, uygun bir dalış noktasıdır. Suyun her zaman berrak olduğu bu dalış noktasındaki kimi kez güçlenen akıntıya özen göstermek gerekir. 40 metrelere gelindiğinde ise antik çağın tanığı amforalar sizi beklemektedir. Kısa saplı, kısa gövdeli amforalar belki de yöredeki bir başka batığı bizlere bildirmektedir.

antalya-kas-ilcesinde-gec-guzelligiGürmenli Adası: Kaş`a 45 dakika uzaklıktadır. Kalkan tarafına doğru olmasından ve açık denize bakmasından dolayı oldukça büyük balıkların sürü olarak dolaştığı noktalardan birisidir. Adanın kuzey ve güney bölgelerinde oldukça güzel birkaç dalış noktası bulunmaktadır. Adanın kuzeyindeki duvar dalışı yapılan nokta 8 metreden başlayıp 50 metrelere kadar inmektedir. 25 metredeki 3 adet demir çapa fotoğrafçıların durak noktasıdır. 45 metreler ise sürü halinde gezen baraküdalarla, lahozlarla ve yanınıza oldukça sokulan ilgili akyalarla doludur. Koyun içinde ise yine 8 metreden başlayıp 20 metrelere kadar inen bir duvar vardır. Dolayısı ile aynı yerde iki ayrı dalış yapılmakla birlikte dalgıçlar deneyimlerine göre de dalış noktası seçebilirler. Adanın güney ucunda ise oldukça ilginç bir dalış noktası vardır. Gürmenli ile küçük ada arsında kalan bu dalış noktasına dalış merkezleri `ay üssü` ya da `uzay` adını vemişler. 20 metre derinlikte bulunan resifin üzeri dikikler ile dolu. Bembeyaz renkli bu resif hiçbir yosun ya da benzer canlı ile kaplı değil. Sünger ve mercan gibi oluşumların da olmamasından pek yaşam yok ancak gezgin büyük balıklar sık görülür.

Gürmenli Kayası: Gürmenli adasının 1 mil kadar güneyindedir. Su üzerindeki bu iki kayacık adaya yakınlığından dolayı Gürmenli Adası`nın kayalıkları olarak tanımlanmıştır. Açık sularda dalışın coşkusunu burada bir kez daha tadabilirsiniz. Adaya bakan güney kayalıklarında 30 metreye kadar inen renkli bir sualtı yaşamı var. Makro mercekle dalmak her ne kadar doğru olsa da, büyük sürü balıklarının yörenin sakinlerinden olduğunu unutmayın. Kayalıkların doğusunda ise 50 metreye kadar inen kayalar akıntı ve derin su deneyimli dalgıçları beklemektedir. Balığın sırtı biçimindeki kayaların genişliği 40 metre kadardır. Yöredeki kumluk bölgeler ise vatozların hızla yol aldığı bölgelerdir.

Likya Batığı: Osmanlı batığına oldukça yakındır, hatta tam karşısındaki dik yamaçların uzantısıdır. Duvar dalışının sonunda 25 metredeki ahşap batık, geniş açı fotoğrafçıları bekler. Likya dalış merkezinin eski teknesi olan bu batık, 13 metre uzunluğundadır. Batığın dışında duvarın oldukça renkli olması, sualtının küçük canlılarını bize tanıtır. Gece dalışlarının yapıldığı bu duvar karideslerin dışında daha birçok yaşamı bizlere sunmaktadır.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR