Anasayfa DENİZ CANLILARI Halkalı Solucanlar

Halkalı Solucanlar

Halkalı Solucanlar – Annelida

Halkalı solucanların en büyük özellikleri, vücutlarının birbirine benzer yapıların birleşmesinden oluşmasıdır. Sadece baş kısımları farklılık gösterir. Derilerinde çok sayıda bez hücresi vardır ve yapışkan sıvılar salgılar. Ayrıca seta adı verilen kitinden oluşmuş iğneler vardır. Dip kısımları deriden bir kesenin içinde bulunur ve bunun yardımı ile yüzer veya tutunurlar.

Beslenmelerine göre sindirim sistemleri değişir. Zeminden beslenebilenler olduğu gibi, akıntıları süzerek beslenenlerde vardır. Kaslı yutağı ve çenesi olanlar etçildir, aynı zamanda bitkiler ile de beslenebilirler. Aynı zamanda poliket olarak da adlandırılan bu canlıların dolaşım sistemleri sırtta ve karında bulunan bir damar ile sağlanır. Bazı poliketlerin ışık çıkartma özellikleri de vardır.

Üremeleri eşeyli veya eşeysiz olabilir. Hatta farklı türlerdeki poliketler dahi birbiri ile eşeyli üreyebilirler.

Deniz Çıyanı 
Renkleri yeşil ve kahverengi tonlarında olabilir. Gövdelerinde parlak renkli enine bantlar bulunur. Vücutlarının üzerindeki kıllar, tehlike anında beyaz bir renk alır. Akdeniz ve Ege Denizi’nde sert zeminlerde yaşarlar. Boyları 10-20 cm. arasındadır. Başlarında dört gözleri vardır. Vücudu kaplayan kıllar zehirlidir ve çıyan tarafından fırlatılabilir. Dokunulduğunda kızarıklık ve yanmaya neden olur. Dokunduğunuz zeminde çıyan olmasa bile daha önce fırlatılmış kıllar var ise bunlar da zehirlidir. Su altında ölen hayvanların leşleri ile beslenirler.

Tüplü Kurt Spirographis spallanzani
Gri bir tüpün içinden çıkan yelpaze şeklinde görülürler. Yelpazenin içinde beyaz, sarı, siyah, kahverengi veya menekşe rengi halkalar vardır. Akdeniz ve Ege Denizi’nde genellik ile derin sular olmak ile birlikte sığ sularda da rastlanabilir. Tüpün boyu 60 cm kadar olabilir, içindeki hayvan, 30 cm. civarındadır. Tehlikede olduğunu hissettiğinde açık olan yelpazesini içine çeker. Yelpazedeki dokunaçlar yardımı ile beslenme ve solunum yapar. Yelpaze şekli yardımı ile daha fazla yüzey elde ederek, planktonlar, organik maddeler ve mikroskobik canlılar ile beslenir.

Tüplü Kurt Serpula vermicularis
Açık renk bir tüpün içinden çıkan uzantıları yelpaze şeklinde görülürler. Yelpazenin içinde beyaz renk vardır. Akdeniz ve Ege Denizi’nde genellik ile derin sular olmak ile birlikte sığ sularda da rastlanabilir. Yelpaze çapı 50 cm.e kadar çıkabilir. Hayvanın görüntüsünü güzelleştiren aslında dokunaçlarıdır. İki dokunacın arasında yelpazenin dışında bir de kapakçık vardır. Tehlikede olduğunu hissettiğinde açık olan yelpazesini içine çeker ve kapakçık ile tüpün ucunu kapatır. Yelpazedeki dokunaçlar yardımı ile beslenme ve solunum yapar. Yelpaze şekli yardımı ile daha fazla yüzey elde ederek, planktonlar, organik maddeler ve mikroskobik canlılar ile beslenir.

Tüplü Kurt 
Kirli beyaz bir tüpün içinden çıkan uzantıları yelpaze şeklinde görülürler. Yelpazenin içinde dokunaçlarda parlak kırmızı veya turuncu kırmızı renk vardır. Akdeniz ve Ege Denizi’nde genellik ile derin sular olmak ile birlikte sığ sularda da rastlanabilir. Dokunaçları açıldığında yelpaze çapı 7 cm.e, tüpün boyu 15 cm.e kadar çıkabilir. Yelpazedeki dokunaçlar yardımı ile beslenme ve solunum yapar. Yelpaze şekli yardımı ile daha fazla yüzey elde ederek, planktonlar, organik maddeler ve mikroskobik canlılar ile beslenir.

Kaynak: Derin Mavi Atlas B.Gözcelioğlu, Ö.F.Aydıncılar, 2004

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR