Anasayfa Dalış Bölgeleri Kuzey Ege Dalış Bölgesi Gökçeada Dalış Bölgeleri

Gökçeada Dalış Bölgeleri

Gökçeada

Gökçeada, Kuzey Ege bölgesinde zengin sualtı dünyası ile dalış yapılacak bölgelerden biridir. Adada dalış merkezinin yok denecek kadar az olması bölgenin dalgıçlar tarafından daha az tanınmasına neden olmuştur. Bölgenin sualtı yaşamı oldukça zengindir bunun en önemli sebebi Saros körfezinden başlayarak Gökçeada’ya doğru uzanan bir fay hattının, adanın kuzeyinde büyük bir çukur oluşturmasıdır. Bu çukur, kayalık bir yapıya sahip olduğu için, bölgede sualtı yaşamının zenginleşmesine olanak sağlıyor. Kirlenmemiş ve bozulmamış doğasıyla Gökçeada bir deniz müzesi gibi. Akdeniz ve Karadeniz arasındaki deniz canlılarının geçiş yolu üzerinde olduğu için ada civarında zengin balık yatakları bulunuyor. Birçok deniz canlısı bu bölgede üreme ve yumurtlama dönemlerini geçiriyor. Gökçeada civarında  koruma altına alınmış deniz canlıları Akdeniz Foku Deniz Çayırları, Triton, Böcek, Pina, Yunuslar, İspermeçet Balinası, Deniz Kaplumbağasıdır. Gökçeada sularında görüş mesafesi 27 metreye kadar yükseliyor.

GOKCEADA_kKaşkaval burnu: Kaşkaval Burnu, Kabatepe limanından kalkan teknelerin uğradığı ilk noktadır. Adanın birçok yerinde bulunan dik kayalar sualtında da devam etmektedir. Akıntının pek olmadığı bu bölgede derinlik 30 metredir. Duvar dalışı yapılan bölge dağların yüksekliğinden dolayı gölgede kalır, dip genelde loştur. Kayaların arasında kovuklarında bolca Müren ve karagözlere rastlayabilirsiniz.

Yıldız Koyu: Karadaki kaya oluşumları, koyun sağ ve solunda sualtında devam ederek 15 metrelere ulaştıktan sonra tekrar sığlaşarak 6-7 metrelere düşer. Bu nedenle dalışa koyun ortasından başlayıp erişteliklere kadar 12 metre ilerledikten sonra 25 metrelerde muhteşem bir dip yapısıyla karşılaşırsınız. Kayalardaki renk cümbüşü, balık çeşitliliği ve göreceğiniz çok sayıdaki böceklerle bu nokta unutulmaz olacaktır.

Kaleköy: Kaleköy’ün bugünkü limanının bulunduğu yerde antik çağda da bir liman varmış. Bugünkü liman eski limanın kalıntıları üzerine yapılmış. Adadaki tek balıkçı barınağı Kaleköy’dedir ve eskiden sünger avcılığı yapan buradaki balıkçılar sualtını iyi bildiklerinden rehberliklerinden yararlanabilirsiniz. Gece dalışı için limanın dışındaki 4-8 metre derinlikteki sığlığı tercih edebilirsiniz. Bu noktada ıstakozların yanı sıra birçok kabuklu canlıları özellikle yengeç türlerini görebilirsiniz. Bu bölgedeki akıntıya dikkat etmek gerekir, akıntı sizi Limni adasına doğru sürükleyebilir.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR