Anasayfa Dalış Bölgeleri Akdeniz Dalış Bölgesi Fethiye Dalış Bölgeleri

Fethiye Dalış Bölgeleri

Çeşitli güzellikleri bir arada barındıran Fethiye, muhteşem doğası ve sualtı yaşamıyla Akdeniz’in ilginç dalış noktalarındandır. Temiz denizi ve eşsiz koyları günlük gezi teknelerinin ve dalış teknelerinin uğrak yerleri haline gelmiştir.
Farklı seviyedeki dalıcılara alternatif dalış noktaları sunan Fethiye’de Afkule ve Türk Hamamı Fethiye’nin en güzel dalış noktalarıdır. Sıcak denizi, güneşi ve eşsiz doğasıyla dalış dışında birçok alternatife sahip olan bölge macera severler için güzel bir bölgedir.

afkuleAfkule: Afkule ileri dalıcı seviyesindeki dalıcılar için uygun bir dalış noktasıdır. Alladdin Cave olarak anılan koyda yüzeyden görülen mağara ağzından dalışa başlanır. Tekneden atlayan dalgıçlar grup arkadaşlarını bu mağara ağzında beklerler. Dalışa geçilerek duvar boyunca dibi görünmeyen uçuruma süzülürsünüz. Afkule , 27 metreden başlayan girişteki kayalar ve üzerindeki muhteşem renkleriyle sizi karşılar. Mağara içinde yüzlerce renkli sünger, dantel mercanlar derinlerdeki orfozlar ve eşkinalar bu mağarayı eşsiz kılar.

Türk Hamamı: Çoğunlukla Afkule’ye daldıktan sonra 6 metrede bulunan bu mağaraya girilip kayaların arasından süzülerek tepesi açık olan havuza ulaşılır. Türk Hamamı denilen bu nokta dalışa yeni başlayanlar için de iyi bir alternatiftir. Türk Hamamı derinliği yaklaşık 6 metre olan içi ve çevresi kırmızı çiçeklerle kaplı ve tepesinden gün ışığı süzülen görkemli bir mağaradır.

Üç Tüneller: Dalışa yeni başlayanlar ve tecrübeli dalıcılar için uygun bir dalış noktasıdır. Bu dalış noktasında 3 ayrı rota uygulanabilir. Üçgen şeklinde aralıklı 3 geçit bulunur. İlk taş 18 metrede başlar. Dalışa yeni başlayanlar birinci tünelden geri dönüp dalışlarını tamamlarlar. Tecrübeli dalıcılar seviyelerine göre ikinci ve üçüncü tünellerden devam edip 30 metrede tünel çıkışına ulaşırlar. Burada canlılık çok olup orfoz, vatoz gibi büyük deniz canlıları görülebilir.

Sarı Yarlar: Dip yapısı 6 metreden başlayıp 30 metreye kadar inen bu dalış noktasında 10 metrede kumluk alan ve eriştelikler vardır. Daha önceleri sarı denizatlarını barındıran bu alanda ne yazık ki son birkaç senedir denizatları görülmemektedir.  Bununla beraber, sualtı oldukça canlı olup lahoz ve orfoz ailelerini çok sık görebilirsiniz.

Dalyan Koy: Fethiye’deki bir başka favori dalış noktası Dalyan Koy veya adını bu duvarda sıkça karşılaşılan baraküdadan alan Barakuda resifidir. Resif 14 metreden başlayıp 42 metreye kadar devam eden bir duvardır. Baraküdalar dışında birçok orfoz ve lahoz, vatoz, sinarit de bulunan bu nokta renkli sualtı yapısıyla fotoğrafçıların tercih ettiği bir noktadır.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR