Anasayfa Dalış Bölgeleri Akdeniz Dalış Bölgesi Demre Dalış Bölgeleri

Demre Dalış Bölgeleri

Antalya iline bağlı olan Demre, Myra Antik Kenti ve Noel Baba Kilisesiyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Demre, son yıllarda dalış meraklılarını da Kekova Koyu’nda Akdeniz’in berrak sularında mavi derinliklere keşfe çıkarıyor. Çeşitli seviyelerdeki dalıcılara yönelik olan bu bölgede duvar dalışları, mağara ve batık dalışları yapabilir Akdeniz’e özgü yumuşakçalar, deniz tavşanı türleri ve birbirinden renkli balık türleriyle tanışma şansını yakalayabilirsiniz.

Antrum: Tecrübeli dalıcılara yönelik bir dalış noktasıdır. Mağara ağzı 27 metrelerde başlar ve oldukça geniş, büyük bir mağaradır.  Gözünüz karanlığa alışana kadar fenerler pek yeterli olmazlar. Bu bölge ismini, 27-42 metre aralığında bulunan büyük bir mağaradan alır. Mağara ağzına kadar devam eden duvarda ve yamaçta çoğunlukla akıntıyla karşılaşılabilir. Mağara 50 metre derinliğe sahiptir kovuklarda ve mağara kenarlarında yumuşak ve sert mercanlar ve birçok deniz canlısını görebilirsiniz.

Blue Cave: Her seviyedeki dalıcıya uygun bir dalış noktasıdır. Mağara ağzı oldukça sığdadır ve çok geniş bir mağaradır. Dış kısmındaki dehlizden içeri giren ışıktan dolayı oldukça aydınlık ve mavi bir renk oluşturur, mağara bu sebepten bu adla anılır. Mağara farklı odacıkları ve kanalları olan, iç ve dış galeri olarak ikiye ayrılmıştır. Dış galeriler geniş ve aydınlık, iç galeriler karanlıktır. Hem iç hem de dış galerilerinde yumuşak mercanlar ve çeşitli canlılar görülür. Mağaranın dışındaki resif 30 metre seviyesine kadar devam etmekte ve kaya formasyonları ile dikkat çekmektedir.

Duvar: Bu dalış noktası Kekova Adası’nın güneyinde bulunmaktadır. Bölgede akıntılar olduğundan dalışlar buna göre yapılmakta tekneler dalıcıları dalışın bitiş noktasında beklemektedir. Bölgedeki akıntı nedeniyle canlı sayısı çok olup baraküdalar ve vatozları görebilme şansınız oldukça yüksektir. Bu dalış noktasında dip 32 metredir.

Fener: Deniz Feneri, Tecrübe seviyesine ve deniz koşullarına göre üç farklı rotaya sahiptir. Bu bölgede bulunan akıntı çok sayıda deniz canlının bu bölgeye gelmesine neden olur. Burada görebileceğiniz canlılar orfoz, lahos, akya, müren ahtapot, barakudalar, deniz tavşanları, papaz balıklarıdır. Ayrıca bölgede çok sayıda çeşitli dönemlere ait çıpa ve amforaları görebilirsiniz.

Iberian Coast: Bu dalış noktası adını 2003 yılında batan yük gemisinden almaktadır. Batarken 3 parçaya ayrılan geminin boyu 72 metre genişliği 11 metre olup, 7 ile 28 metre arası derinliklere dağılmıştır. Parçalanma sırasında geminin motor aksamları etrafa dağılmıştır, bunlar dalış esnasında rahatlıkla görülmektedir. Farklı seviyelerdeki dalıcılara yönelik bir dalış noktasıdır.

Koy: İki ayrı dalış noktasına sahiptir. Sığ olan kısım genellikle deneme ve adaptasyon dalışları için, ikinci bölge ise duvar ve akıntı dalışları için tercih edilir. Duvarlardaki kovuklarda böcek, karavida, ıstakoz, akrep balığı, ahtapot, müren ve mığrı gibi canlıları görebilirsiniz

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR