Anasayfa Dalış Bölgeleri Kuzey Ege Dalış Bölgesi Çanakkale Dalış Bölgeleri

Çanakkale Dalış Bölgeleri

Çanakkale

Kaptan Franco Batığı: Franco asfalt hammaddesi taşıyan Yunan bandıralı bir yük gemisi. 1975 yılında sancak baş taraftan bir Romen yük gemisi ile çarpışarak saç gövdede bir yırtık oluşturuyor. Batık üstü 26 mt., altı ise 44 mt.de kıyıya nispeten yakın bir şekilde, iskele tarafına yatık olarak duruyor. Uzun ve büyük bir gemi ve bütün halinde görebiliyorsunuz. Akıntı nedeni ile tecrübeli dalıcıların dalabileceği bir bölge. İniş sırasında akıntıdan korunaklı bölümle inerseniz rahat bir dalış yapabilirsiniz. Batık çevresinde canlılık yüksek, mercan oluşumları başlamış durumda.

Majestik Batığı: Çanakkale Boğazı çıkışında Gelibolu Yarımadası’nın en ucundadır. Batığın Burnu 18 mt. kıçı 29mt.dir. Sürekli dalga ve akıntı olan bölgede dalış için Sahil Güvenlik’den izin almak gereklidir. 8 mt.den sonra görüş daha iyidir. Mümkün ise iki dalış yapıp geminin tamamı gezilmelidir.

Alman Torpedo Gemisi: I. Dünya Savaşında İngiliz savaş gemisi Inflexible ve Irresistible, Çanakkale kıyılarını topa tuttuğu sırada Osmanlının müttefiki olan Almanların komuta merkezi de Çimenlik kalesinin bulunduğu yerdeydi. Atılan bombalardan birisi Almanların komuta merkezinin yakınlarına düşer. Askerler barakalardan acilen boşaltılıp kıyıya demirlemiş olan torpido gemisine bindirilip karşı kıyıya kaçırılmak istenir. Ancak 18 Mart 1915 günü Irresistible`in mermilerinden birisi Alman gemisinin sonu olur. 1315 erin öldüğü gemi Çanakkale yat limanının hemen dışında yer alır. 16 metredeki batık, Çanakkale Boğazı`nın yoğun olan deniz trafiğinin tam ortasındadır. Görüşün kısmen düşük olduğu batık geniş açı fotoğraftan çok makro görüntüleri ile fotoğrafçılara daha uygun gelebilir.

Goliad: Bölge akıntılı olduğu için ender dalınabiliyor. Seddülbahir limanına oldukça yakın ve en derin yeri 61 metrede.

Gaulois: Kumkale açıklarında, yaklaşık 52 metre derindedir. Gemi geçiş yolu üzerinde olduğu için özel izin ile dalışa izin veriliyor. Gaulois ve Goliad gibi batıklar, ileri derecede dalış tecrübesi gerektiren ve normal scuba ekipmanıyla ulaşılması güç noktalar.

Irresistible: Çanakkale Savaşı sırasında mayına çarparak batmış İngiliz savaş gemisidir. Çanakkale Boğazı’nın dibinde 39-61 metreler ters dönmüş şekilde yatmaktadır.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR