Anasayfa Dalış Bölgeleri Kuzey Ege Dalış Bölgesi Bozcaada Dalış Bölgeleri

Bozcaada Dalış Bölgeleri

Bozcaada

Bozcaada, Ege Denizi’nin diğer önemli dalış noktalarından birisidir. Temiz denizi nedeniyle görüş mesafesi 50-60 metre kadardır. Sularının soğuk olmasından dolayı dalış esnasında sorun yaşamamak için sıcak yaz aylarında dahi dalışı 7mm elbiseyle yapmanızı tavsiye ederiz. Adada dalış merkezi mevcuttur.  Sulu Bahçe dalma meraklıları için çok cazip bir yer. En çok 20 metre derinliği ile bir km. uzunluğundaki resif alanı oldukça ilgi çekici. Bir diğer dalış noktası da Bakla Taşlar. Aslında burası Sulu Bahçe resifini uzantısıdır. Mermer Burnu ise rüzgarlı günlerde tercih edilen dalış noktası. Şansı olanlar burada Akdeniz Foku (monacus monacus) bile görebilirler.
Kalın Burun, Mauna Adası, İkinci sığlık, Mavria (Tavşan) Adası diğer dalış noktalarıdır.

Ayazma: Ayazma Bozcaada’nın en ünlü kumsalıdır. Bölge gezi teknelerinin ve denize girenlerin tercih ettiği bir nokta olduğundan dolayı, deniz canlıları kumsalın açığındaki resifte pek fazla barınmazlar. Dolayısı ile gece dalışları için tercih edilir. Resif 13 metre derinliğinde olup yaklaşık 800 metre uzunluğundadır. Birçok kum canlısının yanı sıra onlarca çeşit deniz kabuklusu da bulunmaktadır.

Sulu Bahçe: 1 km uzunluğunda ve 20 metre derinliğindeki bir resiftir. Kıyıdan birkaç dakika mesafededir. Akıntıyı arkanıza aldığınızda resifin büyük bir kısmını tek dalışta bitirebilirsiniz. Ancak bu noktaya birkaç dalış yaparak bölgeyi tamamen tanıyabilirsiniz.

Bakla Taşlar: Bölge taşların şekillerinden dolayı bu ismi almıştır. Oldukça geniş bir alan olup Sulu Bahçe resifinin uzantısıdır. Uzunluğu 2km’yi bulan resifin en derin yeri 16 metredir. Bölgede karagöz, lagos ve orfoz gibi balıkları görebilirsiniz.

Mermer Burnu: Mermer Burnu rüzgarlı günlerin dalış bölgesidir. Koyda 3 ayrı dalış noktası vardır en güzel dalış yeri koyun solundadır. Fok mağaralarının bulunduğu kayalar arasında kimi kez foklarla karşılaşmak olasıdır. Kayalar arasındaki ahtapotlar ve renkli deniz tavşanlarının yanı sıra renkli sünger ve şakayıklar görebiliriniz. Bu bölgede derinlik 15 metre olup eğitim amaçlı da kullanılabilir. Kumlar arasında eski çapa, kırık tabak parçaları ve amforalara rastlanır.

Kalın Burun: Tekne ile ulaşılan bu dalış bölgesi adanın en derin resifi konumundadır. Derinliğin 30 metrelere ulaştığı yerlerde sağlam ve kırık birçok amfora görebilirsiniz.

İkinci Sığlık: Mauna adasının 1 mil kadar açığında bulunan sığlık taşlardır. Dalgaların ve akıntının oldukça yoğun olduğu bölgede, genelde dalışa uygun hava koşulları ile pek karşılaşılmaz. Dolayısı ile neredeyse el değmemiş olan yöre, daha çok deneyimli dalgıçlar tarafından kullanılmaktadır. Güvenlik kurallarının kolay sağlanamaması nedeniyle dalış merkezleri buraya pek gitmeyi sevmezler.

Mavra Adaları: Bozcaada’ya 6 mil kadar uzakta olan dört adadan oluşur. Temiz deniziyle, dalıcı olmayanların da çok sevdiği bir bölgedir. En derin dalış noktası 35 metredir.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR