Anasayfa Dalış Bölgeleri Akdeniz Dalış Bölgesi Antalya Dalış Bölgeleri

Antalya Dalış Bölgeleri

Antalya ili turizm açısından ve dalışlar bakımından zengindir. Savaş batıkları, uçak batıkları, genç tunç devri batıkları ve falezler başlıca dalış noktalarındandır.

Fransız Batığı: Antalya Marina’ya 1 km uzaklıkta olup bu batık “San Didier” isimli Fransız bir savaş gemisine aittir. Günümüzde batık üzerinde pek bir şey kalmamasına rağmen hala dalgıçların ilgisini çekmektedir. Ancak bu batık dalışı için Antalya Valiliği ve Deniz Polisi Şube Müdürlüğü’nden izin alınması gerekmektedir. 1946 ve 1974 yıllarında yapılan çalışmalarda geminin içindeki enkazların çoğu çıkartılmıştır. Gemi içerisinde cephane ve çöl şartlarını uygun arabalar bulunmuş. Kamufle edilebilmesi için personelin üniforma giymemesi ve balıkçıların yardımları sırasında gemideki insanların şahsi malzemelerini de yanlarında taşımaya gayret etmeleri halk arasında geminin adının “Sosyete batığı” olarak kalmasına neden olmuş.

Uçak Batıkları: Manavgat’taki B-24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı, 1944 yılında Romanya üzerindeki hedefleri bombaladıktan sonra Kıbrıs’taki üssüne geri dönmekte olan ve Ege Denizi üzerinde vurulduktan sonra Antalya açıklarında denize gömülen bir uçağa aittir. Uçağa dalış özel izin gerektirmektedir.

Genç Tunç Devri Batıkları: Gelidonya Antik Batığı 1954 yılında Bodrumlu bir sünger dalıcısı tarafından Antalya Körfezi’nin kuzeyinde bulunmuştur. 26-28 metre derinlikte bulunan batığa 1960 yılında yapılan araştırma dalışlarıyla, geminin M.Ö. 13. yüzyıl sonlarına ait olduğu saptanmıştır. 1994 yılında araştırması sırasında Gelidonya batığında bulunan taş çapalardan, Ortadoğu kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Batıktan çıkarılanlar Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Falezler: Bu dalış noktası Antalya’nın iki büyük plajı olan Lara ve Konyaaltı arasında kalmakta olup sahil dalışı için elverişlidir. Falez oluşumları 14 metreden 25 metre derinliğe kadar inmektedir. Suyun altındaki falezleri ve üzerindeki canlı yaşam görmeye değerdir.
Sıçan Adası: Antalya limanına bir kaç kilometre uzaklıkta olan bu küçük ada dalgıçların ilgisini çeken diğer bir dalış noktasıdır.  Sahile bakan batı yakası sığ bir derinliğe sahip olup, maksimum 8 metrelere inmektedir. Dip yapısı kumluktur. Kuzey doğu yakası ise kayalık dip yapıya sahip olup, derinlik 22 metreye kadar inmektedir. Bu dalış noktası ayrıca ufak bir mağaraya sahip olmasından dolayı da dalıcılar tarafından tercih edilmektedir.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR