Anasayfa Dalış Bölgeleri Akdeniz Dalış Bölgesi Alanya Dalış Bölgeleri

Alanya Dalış Bölgeleri

Alanya’ da yaklaşık 12 ayrı dalış noktası bulunmaktadır. Bunlardan başlıca dalış noktaları:

Tünel: Bu dalış noktasının Alanya marinaya uzaklığı 25 dakika kadardır. Bu dalış noktasında 13 metre derinlikte bir tünel bulunur. Tünelin genişliği 3 ile 6 metre arasındadır, uzunluğu ise 42 metre civarındadır. Canlılık açısından çok zengin olup, tünel içinde küçük küçük odacıklar da bulunmaktadır.

Fosforlu mağara: Bu dalış noktasının Alanya marinaya uzaklığı 20 dakika kadardır. Dalış noktasının derinliği 8 metre ile 33 metre arasındadır. Biri 8 metre derinlikte, diğeri 12 metre derinlikte yer alan iki ayrı mağara vardır. Sualtı canlılık açısından çok zengin olup, gece dalışı için elverişlidir.

Âşıklar mağarası: Bu dalış noktası Alanya marinaya yaklaşık 15 dakika uzaklıktadır. Dalış bölgesinde derinlik 10 metre ile 34 metre arasında değişmektedir. Sualtı canlılık bakımından çok zengindir. 4 metrelerde küçük bir mağara, 21 metrelerde ise eski bir gemi çapası bulunmaktadır.

Dilvarda: Bu dalış bölgesinde doğu ve batı olmak üzere 2 farklı nokta bulunmaktadır. Doğu dalış noktası Alanya Kalesinin en uç noktası olan burunun doğu tarafı olup, limana uzaklığı 17 dakika mesafededir. Dip yapısı kayalıktan olmakla beraber derinlik 5 ila 35 metre arasında değişmektedir. Batı dalış noktası ise Alanya Kalesinin en uç noktası olan burunun batı tarafı olup, limana uzaklığı 20 dakika civarındadır. Dip yapısı kayalık olup, derinlik 5 ila 40 metre arasında değişmektedir. Akıntı ve derin su dalışları için ideal bir dalış noktasıdır. Sualtı canlılık açısından zengin bir bölgedir. Sürüler halinde balık görülebilir.

Korsan: Bu dalış noktası Alanya marinaya 8-10 dakika uzaklıktadır. Gerek tecrübeli dalgıçlar ve gerekse eğitim amaçlı dalışlar için çok yönlü bir yerdir. Minimum derinlik 10 metre maksimum derinlik ise 32 metre kadardır. 25 metre derinlikte batık tekne yer almaktadır. Bu dalış noktasında ayrıca Korsan Mağarası bulunmaktadır. Mağara girişi 12 metre derinlikten başlamaktadır. Mağara girişinde çok eski ve 1 metre çapında bir değirmen taşı bulunmaktadır Bölgenin dip yapısı kayalıktır. Canlılık yönünden zengindir ve Orfoz, Ahtapot, Barakuda, Böcek ve Vatoz gibi canlılar görülebilir

Amfora: Alanya marinaya yakın 2. Dalış noktasıdır. Marinaya yalnızca 5 dakika uzaklıktadır. İsmini kırık anfora döküntüsünden almaktadır. Derinlik en fazla 29 metre kadardır. Canlılık açısından zengin bir dalış noktasıdır. Genelde Orfoz, Müren, Ahtapot, Vatoz ve Domuz Balığı gibi canlılara rastlanmaktadır.

Damlataş Mağarası: Alanya’ nın en ünlü ve en sevilen dalış noktalarından bir tanesidir. Alanya marinaya en uzak olan dalış noktalarından bir tanesidir. Mağara girişi 13 metre derinlikte olup, 4- 5 dalıcının yan yana girebileceği kadar geniştir. 6-7 metre uzunluktaki bir tünelden geçildikten sonra, içi yarı havayla dolu mağaraya çıkılır. İçerisinde sarkıt ve dikitler yer almaktadır. Mağarada su yüzeyinin üstündeki hava boşluğu kimi yerde 8-10 metreyi bulmaktadır. Mağara içerisinde, bir fok balığı ve yuvası bulunmaktadır. Eğer şanslıysanız bu fok balığını yakından görebilirsiniz. Mağaranın dip yapısı kumluk olduğundan, suyun bulanmaması için dalıcıların zeminden 1 metre yükseklikte dalış yapmalarında fayda vardır.

Akvaryum: Genelde eğitim amaçlı dalışların yapıldığı bir noktadır. Derinlik 5 ile 15 metre arasındadır. Dip yapısı kayalık ve otluktur. Burada ahtapot, ıskorpit, müren, orfoz, böcek ve çavuşbalığı gibi deniz canlılarına rastlanılabilmektedir.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR